Har du koll på hushållsekonomin?

Har du koll på hur mycket du gör av med på mat varje månad? Vet du hur mycket som är skäligt att ditt hushåll ska göra av med varje månad på mat och andra hushållstjänster? Bara lugn. Här kan du se ett exempel på hur det se ut och även förkovra dig att ta reda på exakt vad som gäller för din hushållssammansättning.

På Konsumentverket finns det information om Hushållets kostnader. Det finns till exempel information om boende och boendekostnader, kostnader för mat, kostnader för barn, information och kostnader för försäkringar, kläder mobiltelefon och internet. De finns också information om hur man mer generellt bör hantera sin ekonomi som exempelvis hur man gör en budget.

Denna mycket användbara sidan om privatekonomi hos Konsumentverket kan du besöka genom att klicka här!

När du besöker den sidan kan du räkna ihop hur många vuxna och hur många barn samt vilket kön och se mer exakt vad som gäller för er familj.

Räkneexempel på Matkasseekonomi

Nedan är ett exempel på ett hushåll med två vuxna utan barn. En man och en Kvinna.

Livsmedelskostnader för en kvinna mellan 18 och 60 år är 1600 kr (snitt beräkning)

Livsmedelskostnader för en man mellan 18 och 60 år är 2000 (2045, snittberäkning)

Viktigt att notera i nedan exempel är att ingen familjesituation är den andra lik och att det kan se ut på annorlunda sätt, men givet nedan antaganden så finns det ett bra ekonomiskt incitament utöver den uppenbara vinsten att ha mer tid till fritid, familj, träning och vänner till att köpa matkassar.

Livsmedelskostnad Kvinna 1600 kr
Livsmedelskostnad Man 2000 kr
Livsmedelskostnad Hushållet 3600 kr
*Kostnad för all mat i hemmet

Antaganden:
• Båda förvärvsarbetar och äter lunch ute 5 dagar i veckan
• Lunchpris 100 kr/dag
• Middagskostnader står för 70% av 3600 kr→2520 kr
• Middagskostnader för vardagar står för 67% – 20/30 dagar
• Middagskostnad vardagar →1688 kr
• Kostnad för Matkasse exempel Linas Matkasse 749 kr/vecka→ 2996 kr/månad

Så då kostar det 1308 kr mer att äta middag med Linas Matkasse. Givet ovan antagenden så äter båda personerna sin lunch på restaurang 5 dagar i veckan. Dett är en en kostnad om 100*20= 2000 kr per person som då blir 2000*2= 4000 kr för hushållet per månad och ger nedan effekt:

Middagskostnad vardagar vanlig 1688 kr
Middagskostnad Linas Matkasse 2996 kr
Ökad kostnad med Matkasse 1308 kr
Minskad kostnad för lunch ute 4000 kr
Nettoeffekt med Matkasse 2692 kr

Alltså minskade totalkostnader för mat även om livsmedelskostnaderna går upp. Om ni redan idag håller er till konsumentverkets rekommendationer och utifrån det tar med er matlåda så gäller givetvis inte ovan exempel.

Det kan dock utifrån andra mer mjuka värden vara mycket lönsamt att köpa matkasse så som att slippa åka iväg och storhandla eller småhandla i närbutiken varje dag och på så vis frigöra mer kvalitetstid med dina barn, hobbys och kamrater.

De flesta matkassarna har prova på erbjudanden vilket innebär att de erbjuder att rabatterat pris på den första matkassen.

Kom igång med att köpa Matkasse:

Linas Matkasse

Linas Matkasse som är med i exemplet ovan erbjuder:
• 5 dagar – 499 kr – Klicka här!
• 3 dagar – 299 kr – Klicka här!

MatHem

• MatHems Familjematkasse – 5 dagar – från 659 kr inklusive frakt – Klicka här!

Har du koll på hushållsekonomin?

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.