Priser

De flesta matkassarna erbjuder ett prova på pris på den första matkassen. I vissa fall erbjuder Matkasseguiden en rabatt utöver detta prova på erbjudande.

5 middagar för 4 personer

MatkasseProva på pris:Ordinarie pris: 
Middagsfrid tabell logo549 kr*925 krBeställ här
linasmatkasse Tabell logo499 kr799 krBeställ här
Bra Mat Hemma Matkasse589 kr**789 krBeställ här
MatHem Tabell logo499 kr****799 krBeställ här
Gröna kassen logo806 kr***895 krBeställ här
*50 extra rabatt via Matkasseguidens länk eller via rabattkoden MKG50


**Använd koden BRAMKG100 när du registrerar dig så får du 100 kr i extra rabatt.

***Använd koden MKG10 när du registrerar dig så får du 10% rabatt i fyra veckor; upp till 358 kr totalt i rabatt.

**** Klicka på "Beställ här" för att aktivera rabatten och dessutom få en fruktkasse, värde 100 kr på köpet!

4 middagar för 4 personer

MatkasseProva på pris:Ordinarie pris: 
Middagsfrid tabell logo449 kr*765 krBeställ här
linasmatkasse Tabell logo499 kr869 kr**Beställ här
MatKomforts logotyp720 kr***820 krBeställ här
Klara Maten logotyp841 kr898 krBeställ här
Gröna kassen logo716 kr*****795 krBeställ här
*50 extra rabatt via Matkasseguidens länk eller via rabattkoden MKG50.

**Linas Inspirationskasse.

***Ange MATKASSEGUIDEN vid beställning så får du som ny kund en fin traktörpanna från Hackman/Fiskars värde 570 kr och totalt 400 kr i rabatt (100 kr rabatt per leverans x 4)! Priser gäller första leveransen vid 4 veckors prenumeration - Matkomfort Premium.

**** Gäller endast med rabattkoden MATKASSEGUIDEN

*****Använd koden MKG10 när du registrerar dig så får du 10% rabatt i fyra veckor; upp till 318 kr totalt i rabatt.

Ovan visas ett urval av priser på matkassar, prova på och rabattkodspriser samt ordinariepriser. Många leverantörer erbjuder flera olika typer av matkassar så som barnkasse, inspirationskasse, fruktkasse och så vidare. Det kan också finnas bas och premium alternativ att välja så som till exempel ICA matkasse och Matkomfort.

Priser Matkassar

LeverantörMatkasseDagarPersonerPrisKampanjpris
linasmatkasse Tabell logoLinas Barnkasse54799499
linasmatkasse Tabell logoLinas Barnkasse34589299
linasmatkasse Tabell logoLinas Barnkasse (Laktosfri)54819499
linasmatkasse Tabell logoLinas Originalkasse54799499
linasmatkasse Tabell logoLinas Snabba kasse44869499
linasmatkasse Tabell logoLinas Inspirationskasse34589299
linasmatkasse Tabell logoLinas Vegetariska kasse34559299
linasmatkasse Tabell logoLinas Kasse för två42479299
MatKomforts logotypMatkomfort Premium41515415
MatKomforts logotypMatkomfort Premium42765665
MatKomforts logotypMatkomfort Premium431025925
MatKomforts logotypMatkomfort Premium4412351135
MatKomforts logotypMatkomfort Premium4514751375
MatKomforts logotypMatkomfort Premium4616551535
MatKomforts logotypMatkomfort Vrooom44820720
MatKomforts logotypFamiljefavoriter44995895
MatKomforts logotypSthlmslådan31465365
MatKomforts logotypSthlmslådan32685585
MatKomforts logotypSthlmslådan33915815
MatKomforts logotypSthlmslådan3411151015
MatKomforts logotypSthlmslådan3513251225
MatKomforts logotypSthlmslådan3614851385
Middagsfrid tabell logoStora54925549
Middagsfrid tabell logoMellanstora44695349
Middagsfrid tabell logoLilla22595249
Middagsfrid tabell logoBarnkasse44645349
Middagsfrid tabell logoVegetarisk matkasse44765449
Middagsfrid tabell logoFrukost54395345
Middagsfrid tabell logoFruktkasse3-3,5kg-145-
GI Boxens logotypFärdiglagade GI rätter20112951295
GI Boxens logotypFärdiglagade GI rätter10212951295
Årstiderna logotype 100Familjefavoriter33625500
Årstiderna logotype 100Lowcarblådan32475380
Årstiderna logotype 100Lowcarblådan52780624
Årstiderna logotype 100Vegetarisk matkasse42395316
Bra Mat Hemma MatkassePremiumkassen42699499
Bra Mat Hemma MatkassePremiumkassen44945745
Bra Mat Hemma MatkassePremiumkassen461199999
Bra Mat Hemma MatkasseLCHF-kassen42699499
Bra Mat Hemma MatkasseLCHF-kassen44945745
Bra Mat Hemma MatkasseLCHF-kassen461199999
Bra Mat Hemma MatkasseFamiljekassen54789589
Bra Mat Hemma MatkasseFamiljekassen561049849
Bra Mat Hemma MatkasseLåglaktoskassen54839639
Bra Mat Hemma MatkasseLåglaktoskassen561099899
CoopOnline LogoMatbutikMatbutikMatbutikefter behovefter behov
CoopOnline LogoFamiljekassen42449349
CoopOnline LogoFamiljekassen44599499
CoopOnline LogoFamiljekassen46799699
CoopOnline LogoEkologisk42549449
CoopOnline LogoEkologisk44699599
CoopOnline LogoEkologisk46899799
CoopOnline LogoLaktosfri42449349
CoopOnline LogoLaktosfri44599499
CoopOnline LogoLaktosfri46799699
Ecoviva_topp_sloganEkologisk matkasse44889
Ecoviva_topp_sloganEkologisk vegetarisk matkasse44789
Ecoviva_topp_sloganEkologisk laktos matkasse44899
Ecoviva_topp_sloganEkologisk glutenfri matkasse44889
gikassen logoGI Kasse 2 personer42679579
gikassen logoGI Kasse 4 personer44899799
gikassen logoGI Kasse 6 personer4611791079
logga vår mat 1005-dagarskasse54815499
logga vår mat 1005-dagarskasse52565565
logga vår mat 1005-dagarskasse5610451045
logga vår mat 1003-dagarskasse32395395
logga vår mat 1003-dagarskasse36595595
logga vår mat 100Barnkasse54815499
logga vår mat 100Vegetarisk matkasse34595595
logga vår mat 100Detoxkasse14123002300
logga vår mat 100Detoxkasse14230003000
logga vår mat 100Fruktkasse3 kg3 kg9999
mat.seVardagskassen54ca 600 kr*ca 400 kr*
mat.seBarnkasse54ca 500 kr*ca 300 kr*
mat.seBackup-kasse22ca 350 kr**ca 150 kr**
mat.seGör din egen kasse54400-1000 kr***200-8800 kr***
mat.seMatbutikefter behovefter behovefter behovefter behov
City GrossKlassisk54599399
City GrossKlassisk34499299
City GrossKlassisk52549349
City GrossViktväktarnas54699499
City GrossViktväktarnas52599399
City GrossEkologisk44699499
City GrossVegetarisk matkasse34449249
City GrossSpecial - Ej fläskkött44599399
City GrossLaktosfri54599399
City GrossLaktosfri34549349
City GrossLaktosfri52499299
City GrossGrillåda kött3,7 kg kött3,7 kg kött599399
City GrossGrillkasse44599399
Gröna KassenGröna Kassen54895895
Gröna KassenGröna Kassen44795795
Gröna KassenGröna Kassen34695695
Ica*Familj34519519
Ica*Familj54649649
Ica*Inspiration34619619
Ica*Inspiration54819819
Ica*Inspiration, laktosfri34619619
Ica*Inspiration, laktosfri54819819
Ica*Bistro32495495
MatHemBarnkasse54769469
MatHem5-dagarskasse54769469
MatHem3-dagarskasse34569269
MatHem3-dagarskasse ekologisk34679379
MatHem5-dagarskasse ekologisk54885585
MatHemVegetarisk matkasse34569269
Noter
          
*Matkomfort - 100 kr i rabatt per vecka i fyra veckor plus premie värd 545 kr
*ICA - Pris vid hemlev Södermalm
*Mat.se - kostnad beror på recepten, **Mat.se - Backup-kasse är innehåller färdiglagade frysta rätte
***Mat.se - Du kan själv komponera din egna matkasse och priset kan då bli mycket lågt eller mycket högt beroende på vilka råvaror som väljs.
*Vår Mat - Ange koden och få 2 fruktkassar a 4 kg
#Rabattkoden ger 10% i 4 veckor. Kampanj pris nu visar bara första veckan. Total rabatt upp till 358 kr!
*City Gross - Alla priser är inklusive hemleverans. Om du hämtar matkassarna i butik blir de 50 kr billigare