Spar lunchpengar

Spar lunchpengar

Spar in 2000 kr per månad genom att köpa en matkasse. Som exempel på det här så kan vi ta ett hushåll på 2 personer. Om vi för enkelhetens skull antar att en lunch ute på stan kostar 100 kr och vi arbetar 20 dagar per månad. Då äter vi lunch ute för 2000 kr per person och månad vilket blir 4000 kr per hushåll och månad.

De allra flesta matkassarna idag levererar för 4 personer. Det innebär såklart att när middagen är avklarad finns det 2 portioner över. Genom att packa ner den här maten i en lunchlåda och ta med sig den till arbetet kan ett hushåll spara in runt 4000 kr. Om man har restauranger som erbjuder lunch för under 100 kr säg 80 kr per lunch, så kan man se att man sparar in 1600 kr per person och månad vilket blir 3200 kr per hushåll och månad genom att inte behöva köpa sin lunch ute på restaurang.

En matkasse kostar såklart aningen mer än vad du betalar när du åker och handlar själv, men spillet på råvarorna blir generellt mycket mindre när man köper en matkasse vilket är bra för ekonomin och miljön.

Konsumentverket anger 2009 att en skälig månadskostnad för mat när man äter alla måltider hemma eller som matlåda är 1480 kronor för kvinnor och 1825 kronor för män. Genomsnittskostnaden för personer som äter sina luncher ute är 2761 kronor för kvinnor och 3038 kronor för män.

Låt oss då säga att en snitt matkasse kostar 800 kr och att ni är ett hushåll om 2 personer. Ni köper matkasse Hela månaden vilket då kostar 3200 kr som fyller 20 middagar och 20 luncher. Enligt konsumentverket är skäliga kostnader för det här hushållet 1480+1825 kr= 3305 kr om hushållet äter lunchlåda. Hushållet har då 105 kr kvar av matbudgeten som ska räcka till frukost 30 dagar + lunch och middag för de 8 helgdagarna som finns. Snittkostnaden är 110 kr per dag för det här hushållet (3305/30) så vi kan anta att dessa måltider kommer att kosta ca 1000 kr till.

Slutresultatet blir därmed att hushållet gör av med 4200 kr på mat vilket är ca 900 kr mer än vad konsumentverket anser skäligt.

Om du är intresserad av att testa en matkasse så har Linas Matkasse ett prova på pris på 499 kr för den första matkassen.

Klicka här och slå in ditt postnummer för att säkerställa att de kan leverera hem till dig

Spar lunchpengar

Spar 4000 kr per hushåll

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras.